Sloupské Vintoky se nacházejí přímo u paty závěrové stěny Sloupského poloslepého údolí, 50 m vpravo od silnice ze Sloupu na Skalní mlýn. V minulosti musela tato jeskyně představovat jednu z klíčových odtokových cest Sloupského potoka, která aktivně fungovala v několika epochách, během kterých byla zanášena vrstvami sedimentů. Jejich zdolávání bylo předmětem téměř deset let trvajících výkopových prací naší skupiny.
První práce na dosud nepovšimnuté lokalitě byly zahájeny 20. 6. 1987 pod vedením tehdejšího vedoucího Pustožlebské skupiny Libora Panuše. Šachta byla kopána od terénu v nadmořské výšce 462,5 m. Již v hloubce 3 m se objevil první volný trativod. O rok později, v červenci 1988, byla v hloubce 16 m objevena 3 m dlouhá odbočka s trativodem a následně, ke konci roku, v hloubce 20 m volná dutina o objemu cca 1 m3. Poté musela být šachta zabezpečena skružemi.
První větší úspěch se dostavil téměř přesně dva roky od zahájení prací. 16. 7. 1989 jsme se v hloubce 29 m prokopali do volné, 20 m hluboké propasti. Následně zajímavost lokality nabyla na významu díky objevům na konci Sloupského koridoru po proplavání čtyř sifonů, kdy bylo objeveno rozsáhlé pokračování Amatérské jeskyně a jedna z odboček nově objevených prostor směřovala přímo na Sloupské Vintoky.
V roce 1990 pokračovaly práce v odvodňovacím trativodu ze dna propasti. Vzhledem k náročnosti těžby bylo na lokalitě instalováno unikátní těžební zařízení zahrnující elektrický vrátek a kolejovou dráhu pro tahání těžkých puten až ze dna propasti. Na konci roku bylo dosaženo doposud nejnižší místo (-59 m) v sifonu Žába, dále byla objevena Přítoková chodba a za úžinou Igorova propástka.
Průzkumné práce navázaly za sifonem Žába, kde bylo kopáno několik sond. V roce 1992 byl vylezen komín do výšky 25 m. Práce postupně začínaly stagnovat společně s rozmachem aktivit v Amatérské jeskyni. V roce 1997 bylo provedeno doskružování vstupní šachty. Při povodni voda do jeskyně spláchla cca 12 m3 zeminy.
Na lokalitu jsme se vrátili v roce 1999, kdy jsme odstraňovali následky zmíněné povodně. Taktéž jsme znovu navštívili Igorovu propástku, která se jeví jako nejbližší možné místo vůči koncovým částem Vintocké odbočky v Novém Sloupském koridoru. V roce 2000 proběhlo několik pracovních akcí zaměřených především na opravy vystrojení jeskyně a instalaci PE-potrubí pro přívod vzduchu k vrtačce pro plánované rozšíření chodbičky do Igorovy propástky.
Na povrchu bylo provedeno geofyzikální měření metodou vertikálního elektrického sondování (VES) k ověření spojitosti Sloupských Vintoků s Vintockou odbočkou v Amatérské jeskyni. Přípravné práce na zpřístupnění Igorovy propástky pokračovaly i v roce 2001. Od tohoto záměru jsme ale nakonec upustili a bylo rozhodnuto o zpřístupnění Nového Sloupského koridoru cestou otevření šachty z povrchu.
Práce ve Sloupských Vintokách byly ukončeny v roce 2007, kdy byla provedena akce na vyklizení propasti od odpadu, vytahání starých žebříků a jejich opravu. Dále proběhl pokus o demontáž nosné tahací kolejnice, který však nebyl zcela úspěšný.