Shaanxi 2024

Do Číny jsme se letos vypravili v sestavě Zdeněk Motyčka, Jan Sirotek, Adam Pyka, Libor Matuška, Radoslav Husák, Vojtěch Pazderka, Michal Filippi a nováček Vít Musil z Rudické skupiny. Po přesunu letadlem z Vídně do pekingu a z Pekingu do Xianu jsme zbytek cesty do Hangh-Zhongu absolvovali minibusem s řidičem Pandou. Bydlení bylo opět zajištěno na základně čínských kolegů. Po nezbytném úvodním ceremoniálu jsme se rovnou pustili do bádání.

Pokračovat ve čtení “Shaanxi 2024”

Z Číny se vrátila další úspěšná výprava

Ve dnech 8. 4. – 21. 4. 2019 působila v čínské provincii Shaanxi v pořadí již šestá expedice České speleologické společnosti a Geologického ústavu Akademie věd ČR.

Hlavním cílem expedice bylo pokračování průzkumu a dokumentace jeskyně Tianxingyan (Sky Star) a jeskyně Boniukeng a pokus o jejich vzájemné propojení. Během pětidenního pobytu v Tianxingyangu se podařilo překonat více než 700m dlouhé jezero, které znemožnilo další postup v loňském roce a za ním objevit více než 2 km obrovských chodeb. Společně s řadou odboček se podařilo  v jeskyni objevit více než 3,8 km nových prostor, čímž jeskyně dosáhla délky 12 930 m.

V Jeskyni Boniukeng se podařilo objevit náročné pokračování v délce 570 m, čímž délka jeskyně dosáhla 2 364 m a hloubky – 323 m. Spojení obou jeskyní se však nezdařilo, mezí koncovými body stále chybí téměř 300 m neznáma.

Průzkum byl zahájen i ve vývěrové jeskyni Baishuidong, kde vytékají vody z obou výše zmíněných jeskyní. Zde se podařilo objevit 828 m, kde další postup uzavírá sifon.

Celkem členové expedice objevili a zmapovali 5 865 m.

Podzimní pokračování expedice Shaanxi 2018

Druhá část expedice Shaanxi 2018 působila v Číně ve dnech 4. 11. – 18. 11. 2018 Cílem bylo navázat na úspěšné jarní působení, kdy se podařilo objevit 8 km nových jeskyní v krasové oblasti Xiaonanhai, nedaleko města Hanzhong.

Expedice čelila nepříznivému počasí a zvýšeným vodním stavům, přesto se podařilo objevit pokračování jeskyně Tianxingyan v délce 2 km a dvě nové jeskyně – Pubudong, ve které bylo dosaženo délky 800 m a hloubky -196m a Heiwodong o délce 1300 m a hloubce -170m. Pubudong se následně podařilo propojit s jeskyní Tianxingyan, čímž celková délka systému přesáhla 9 km.

Dalším úspěchem expedice byl nález dvou obřích stoliček a fragmentů  kostí pravděpodobně Stegodona, což byl třetihorní chobotnatec, tedy dávný příbuzný dnešních slonů. Nález byl učiněn ve staré fosilní chodbě jeskyně Tianxingyan a celý je momentálně na zkoumání v Paleontologickém ústavu v Pekingu.

Expedice se konala ve spolupráci České speleologické společnosti a Geologického ústavu AV ČR za podpory Institutu Krasové geologie z Guilinu a Geologického ústavu provincie Shaanxi.